Achievements

 

Marching: Rhapsody in Paris

Rhapsody in Paris will explore the classic American music of George Gershwin.  The musical repertoire for our show will include Rhapsody in Blue and An American in Paris.  We are very excited to present this incredible and musical experience.  Enjoy!!!

  • Denton Golden Triangle Contest  – 14th Place in Prelims
  • Mineola Marching Contest – 1st Place in Finals- Grand Champion!
  • Region 21 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Area C Marching Contest- 19th Place in Prelims

All-Region Jazz Band Members

Ben Wick – Lead Alto Sax , Zach Holcek – 2nd Alto Sax , Collin Damskov – Lead Tenor Sax , Homer Holt – Lead Trumpet , Cameron Miller – 2nd Trumpet , Will Davis – 3rd Trumpet , Daniel English – Lead Trombone , Travis Mosley – 4th Trombone , Tanner Lively – Drums , Colby Leathers – Bass , Victoria Martinez – Piano , Tanner Tankersley – Guitar

All-Region Orchestra Members

Megan Davis- 1st Chair Flute, Rhiannon Pytlak- 1st Chair Oboe, Nathan Bausinger- 1st Chair French Horn, Cameron Miller- 4th Chair French Horn, Daniel English- 1st Chair Trombone, Victoria Martinez- 3rd Chair Percussion

9th Grade All-Region Band Members

all-region-9th-grade-2016

HS All-Region Band Members

all-region-high-school-2016

All State Band Member

Nathan Bausinger, French Horn

Jazz Band

Temple Jazz Festival- Jazz I and Jazz II, Straight I’s

Winterguard –

Wind Ensemble –

Symphonic Winds 

Symphonic Band –

Concert Band –

UIL State Solo & Ensemble –

Director – Robert Castillo

Associate Director – Brent Echols

Associate Director –  Neil Hicks

Colorguard Instructor – Chris Falsetta

Marching: “Masquerade” 

This year our production will explore the mystery of a masquerade ball.  The musical repertoire includes Toccata and Fugue (Johann Sebastian Bach) and Elegiac Melody (Edvard Grieg).

  • US Bands Denton  – 4th Place in Finals
  • Desoto Classic Marching Contest – 8th Place in Finals
  • Region 21 UIL Marching Contest – 1st Division

All-Region Jazz Band Members

All-Region Orchestra Members

Rhiannon Pytlak- 1st  Chair Oboe, Matthew Spellman- 2nd Chair Oboe, Nathan Bausinger- 1st Chair French Horn, Cameron Miller- 3rd  Chair French Horn,  Kurt Swisher- 1st Chair Percussion

9th Grade All-Region Band Members

All Region 9th Grade 2015

HS All-Region Band Members

All Region High School 2015

All State Band Member – Nathan Bausinger

Jazz Band

Winterguard –

Wind Ensemble – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Symphonic Winds – 1,2,2 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Symphonic Band – 1,2,2 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Concert Band – 1,1,2 in Concert and 1,2,2 in Sight-reading

UIL State Solo & Ensemble –

Director – Robert Castillo

Associate Director – Brent Echols

Associate Director –  Neil Hicks

Colorguard Instructor – Chris Falsetta

 

Arabian NightsMarching:  Repertoire “Tales from Arabian Nights” from the legendary collection of stories of One Thousand and One Nights, “SINBAD AND THE SAILOR”, “THE SPARROW AND THE PEACOCK”, and “THE MAGIC CARPET”;  featuring the music of Nikolai Rimsky-Korsakov’s “Sheherazade” and Camille Saint-Saens’ “Danse Bacchanale”.

  • Midlothian Marching Showcase – 7th Place in Finals
  • Desoto Classic Marching Contest – 4th Place in Finals
  • Region 21 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Area C UIL  Marching Contest – 16th Place in Prelims

All-Region Jazz Band Members – Paul Arriola, Kevin Baldwin, Matthew Carmichael, Will Clontz, Collin Damskov, Daniel English, Garrett Farmer, Aaron Gibson, Adam Gibson, Nelson Hyland, Tucker Moore, Eric Rozell, Conner Staton, Tanner Tankersley

All-Region Orchestra Members – Nathan Bausinger, Daniel English, Luke Hahn, Mary Claire Neal, Rhiannon Pytlak, Joseph Spellman, Kurt Swisher, Conner Staton

9th Grade All-Region Band Members – Jared Cockrum, Truman DeWalch, Symone Dunkley, Daniel English, Kyle Ferrer, Hannah Flores, Madison Hysell, Kacey Jennings, Victoria Martinez, Matthew McDaniel, Cody Olson, Kelly Ring, Bethany Rocha, Lydia Rutherford, Lauren Saddler, Meagan Sheffield, Matthew Sorrels, Matthew Spellman, Sarah Thrasher, Will Thrasher, Ben Wick, Bralon Williams, John Young

HS All-Region Band Members – Abigail Adkins*, Paul Arriola*, Kevin Baldwin*, Jonathan Barena*, Nathan Bausinger*, Caleb Bowers*, Hannah Box*, Jason Chhor, Tristin Claus*, Brady Collings*, Austin Collum, James Cooks, Collin Damskov*, James Davis*, Megan Davis*, Kali Dodez*, Ethan Elkins*, Daniel English*, Sarah English*, Lauren Evans*, Garrett Farmer*, Hannah Flores*, Aaron Gibson*, Adam Gibson*, Devin Gilbert, Eric Giron, Robert Gooding*, Reagan Goodwin*, Alyssa Graham*, Luke Hahn*, Davis Hodge*, Maggie Hodges*, Nelson Hyland, Rebecca Kelley*, Victoria Martinez*, Claudia McCown*, Julia McCown*, Hanna McDonald*, Kylie Montgomery*, Tucker Moore*, Mary Claire, Neal*, Robert Pierce*, Logan Proffer*, Rhiannon Pytlak*, Kelly Ring*, Cristina Sanchez*, Alex Simms, Seth Singer*, Joseph Spellman*, Conner Staton*, Rebecca Strange*, Kyndall Sturm*, Kurt Swisher*, Sarah Thrasher*, Luis Vallejo, Kelly Waller*, Melanie Webb*, Ben Wick*

* Indicates Certification for Area

All State Band Member – Nathan Bausinger

Jazz Band

Winterguard –

Wind Ensemble – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Symphonic Winds – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Symphonic Band – 1,1,2 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Concert Band – 2,2,2 in Concert and 2,2,2 in Sight-reading

UIL State Solo & Ensemble –

Director – Robert Castillo

Associate Director – Jason Noyes

Associate Director –  Brent Echols

Colorguard Instructor – Chris Falsetta

Ole!Marching:  Repertoire “¡Olé!” featuring the Spanish music of Maurice Ravel’s “Bolero”, George Bizet’s “Carmen”, Nikolai Rimsky-Korsakov’s “Capriccio Espagnol”, and the movie “The Legend of Zorro” by James Horner.

All-Region Jazz Band Members – Paul Arriola, Kevin Baldwin, Garrat Carson, Will Clontz, Sam Cook, Brian Cousineau, Adam Gibson, Nelson Hyland, Ben Jordan, Tucker Moore, Conner Staton

All-Region Orchestra Members – Nathan  Bausinger, Sam Cook, Brian Cousineau, Luke Hahn, Conner Kelley, Mary Claire Neal, Rhiannon Pytlak, Joseph Spellman

9th Grade All-Region Band Members – Emily Adkins, Esme Anaab, Gracie Boudreau, Hannah Box, Mickey Caldwell, Jason Chhor, Dean Coburn, Collin Damskov, Megan Davis, Will Davis, Lauren Evans, Robert Gooding, Maggie Hodges, Sophia Huerta, Chris Jackson, Dawson Kitrell, Dale Leathers, Hannah Lewis, Chris McCabe, Julia McCown, Mary Claire Neal, Robert Pierce, Megan Pirtle, Logan Proffer, Rhiannon Pytlak, Caroline Rocha, Nikki Shields, Corbin Steifer, Kyndall Sturm, Steven Susanto, Kurt Swisher, Liese Thomsen, Ashlyn Tompkins, Marita Walker

HS All-Region Band Members – Abigail Adkins, Emily Adkins, Paul Arriola*, Kevin Baldwin, Jonathan Barena*, Nathan Bausinger*, Kyle Bennett*, Caleb Bowers, Jermaine Bowie, Garrat Carson*, Austin Collum, Sam Cook*, Courtney Bowers, Hannah Box, Brady Collings*, Brian Cousineau*, James Davis*, Megan Davis*, Ethan Elkins, Sarah English*, Lauren Evans*, Garrett Farmer*, Adam Gibson*, Eric Giron, Reagan Goodwin*, Alyssa Graham, Luke Hahn*, Maggie Hodges, Sam Hollis*, Evelyn Huerta, Nelson Hyland, Ben Jordan*, Conner Kelley*, Rebecca Kelley*, Brian LeBoeuf, Hannah Lewis, Claudia McCown*, Julia McCown*, Hanna McDonald, Alex Missildine, Kylie Montgomery*, Tucker Moore*, Mary Claire Neal*, Ashley Orr, Andre Pham*, Logan Proffer, Rhiannon Pytlak*, Sarah Ragsdale*, Seth Singer, Joseph Spellman*, Rebecca Strange*, Kyndall Sturm, Kelly Waller*, Sean Wang, Melanie Webb*, Andy Whetstone*, Daniel Young

* Indicates Certification for Area

Jazz Band

  • UT Arlington Jazz Festival – 3rd Place (5a Division)

Winterguard

Wind Ensemble – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Symphonic Winds – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Combined Symphonic & Concert Band – 1,1,2 in Concert and 1,2,2 in Sight-reading

UIL State Solo & Ensemble

Director – Robert Castillo

Associate Director – Jason Noyes

Associate Director –  Ben Berry

Colorguard Instructor – Chris Falsetta

REMIXED EMOTIONSMarching: Repertoire “RAGE” featuring the music of Dimitri Shostakovich and Rage against the Machine. “LAMENT” – The music of Samuel Barber and Adele. “EXHILARATION” – The music of Peter Tchaikovsky and DJ Skrillex.

  • Midlothian Marching Showcase – 7th Place in Prelims/10th Place in Finals
  • Desoto Classic Marching Contest – 6th Place in Prelims/9th Place in Finals
  • Region 21 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Area C UIL  Marching Contest – 15th Place in Prelims

All-Region Orchestra Members – Sam Cook, Emmanuel Flores, Hannah Horick, Megan McDaniel, Joseph Spellman, Roderick Taylor, Kara Wang

9th Grade All-Region Band Members – Tyler Baker, Lindsay Beck, Abigail Boudreau, Caleb Bowers, Jermaine Bowie, Cody Clark, Brady Collings, Emma Collyer, Clint Fidone, Hailey Hall, Sam Hollis, Nelson Hyland, Rebecca Kelley, Aja Kruse, Eric Rozell, Madeline Stanford, Luis Vallejo, Grace Warren, Lauren Whitfield

HS All-Region Band Members – Abigail Adkins, Kevi Baldwin*, Kyle Bennett*, Courtney Bowers*, Richard Bryant*, Elizabeth Chellette*, Austin Collum, Sam Cook*, Wyatt Cook*, Brianna Cooper, Brian Cousineau*, Aaron Cromartie*, Jonathan Dempsey, Preston Dimas*, Garrett Farmer, Emmanuel Flores*, Adam Gibson*, Reagan Goodwin*, Luke Hahn*, Hannah Horick*, Evelyn Huerta*, Ben Jordan, Connor Kelley*, Nathan Leary*, Bryan LeBoeuf, Aliehs Lee, Troy Lowndes*, Claudia McCown*, Megan McDaniel*, Hanna McDonald*, Jacob Miller*, Kaiya Morris*, Connor Newsom*, Seth Oldham*, Ashley Orr, Andre Pham, Sarah Proffer, Sarah Ragsdale*, Tyler Ross*, Joseph Spellman*, Conner Staton*, Rebecca Strange*, Christian Sturm*, Roderick Taylor*, Jenna Thompson*, Kelly Waller*, Kara Wang*, Sean Wang*, Melanie Webb*, Andy Whetstone*, Sam Williamson, Jay Ybarra*

* Indicates Certification for Area

Jazz Band

  • Temple Jazz Festival – Superior Performance

Winterguard – “Beggin” featuring the music of Phillip Phillips

  • Marcus NTCA WG Competition – 4th Place
  • Mansfield NTCA WG Competition – 4th Place and Division 1 Rating
  • NTCA WG Championships – 5th Place and Division 1 Rating

Wind Ensemble – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Symphonic Band – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Concert Band – 1,1,1 in Concert and 1,2,1 in Sight-reading

UIL State Solo & Ensemble – Ellen Burton, Valencia Hartfield, Kevin Kwaku, and Aliehs Lee received a superior rating for performance of a solo.  Favian Giraldo, Kevin Kwaku, Pete Valdez, Antonio Valtierra, and Jay Ybarra received a superior rating for a performance of an ensemble.

Director – Robert Castillo

Associate Director – Jason Noyes

Associate Director –  Brent Farmer

Colorguard Instructor – Chris Falsetta

wingmanMarching: Repertoire “Wing Man” featuring the music of Antonin Dvorak’s Symphony No. 9: “New World Symphony”, Peter Tchaikovsky’s “Romeo and Juliet” the Love Theme, Igor Stravinsky’s “The Firebird”, and the movie “Top Gun”.

  • Midlothian Marching Showcase – 12th place in Prelims
  • Parkway Marching Contest – 2nd Place
  • Region 21 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Duncanville Marching Invitational – 17th place in Prelims

All-Region Orchestra Members – Kevin Kwaku, Megan McDaniel, Joseph Spellman

All-Region Jazz Band Members – Richard Bryant, Sam Cook, Aaron Cromartie, Gavin Dass, Emmanuel Flores, Leah Johnson, Ben Jordan, Kevin Kwaku, Aliehs Lee, Gene Lewis, Forrest Morgan, Connor Newsom, Seth Oldham

9th Grade All-Region Band Members – Abigail Adkins, Kevin Baldwin, Jonathan Barena, Nicole Bradley, Kaiylinn Branscom, Austin Collum, Ethan Elkins, Garrett Farmer, Devin Gilbert, Aaron Gibson, Reagan Goodwin, Luke Hahn, Evelyn Huerta, Isaiah Leguizamo, Claudia McCown, Hannah McDonald, Alex Missildine, Mikayla Mizzles, Kylie Montgomery, Tucker Moore, Ashley Orr, Joseph Spellman, Connor Staton, Rebecca Strange, Christian Sturm, Kelly Waller, Melanie Webb

HS All-Region Band Members – Abigail Adkins, Kevin Baldwin, Courtney Bowers, Jennifer Bryant*, Richard Bryant, Cameron Cain*, Erin Caldwell*, Elizabeth Chellette, Megan Collum*, Sam Cook*, Wyatt Cook, Brianna Cooper*, Brian Cousineau*, Aaron Cromartie, Jonathan Dempsey*, Preston Dimas, Chelsea Elston*, Emmanuel Flores*, Favian Giraldo*, Reagan Goodwin, Fernie Guzman*, Victoria Hiles, Hannah Horick*, Leah Johnson, T.J. Johnson, Sarah Jones, Ben Jordan*, Connor Kelly, Ben Kersh, Kevin Kwaku*, Nathan Leary*, Aliehs Lee, Claudia McCown*, Megan McDaniel*, Hannah McDonald*, Jacob Miller, Tucker Moore, Denis Moreira, Forrest Morgan*, Kaiya Morris, Erin Murphy, Connor Newsom*, Alex Oates*, Seth Oldham*, Sarah Proffer, Sarah Ragsdale*, Nancy Saucedo, Erika Skeele*, Joseph Spellman*, Derrick Stone, Rebecca Strange*, Roderick Taylor*, Jenna Thompson, Pete Valdez*, Antonio Valtierra*, Katie Waller, Kara Wang*, Sean Wang, Melanie Webb*, Andy Whetstone*, Sam Williamson, Elena Ybarra*, Jay Ybarra

* Indicates Certification for Area

All State Band Member – Kevin Kwaku

Jazz Band

  • Temple Jazz Festival – Superior Performance

Winterguard – “Set Fire to the Rain” featuring the music of Adele

  • Lakeview Centennial NTCA WG Competition – 2nd Place
  • NTCA WG Championships – 4th Place

Wind Ensemble – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sightreading

Symphonic Band – 1,2,2 in Concert and 1,1,1 in Sightreading

Concert Band – 1,1,1 in Concert and 1,2,1 in Sightreading

Peak Music Festival @ The University of North Texas Murchison Center – Concert Band, Symphonic Band, and Wind Ensemble received a superior rating for their stage performance.

UIL State Solo & Ensemble – Kevin Kwaku and Emily Sanders received a superior rating for performance of a solo.  Kevin Kwaku was also selected as an “Outstanding Soloist.”  Favian Giraldo, Kevin Kwaku, Antonio Valtierra, Pete Valdez, and Jay Ybarra received a superior rating for performance of an ensemble.

Director – Robert Castillo

Associate Director – Jason Noyes

Associate Director – Brent Farmer

Colorguard Director – Chris Falsetta

requiem artworkMarching: Repertoire “Requiem” featuring the music of Giuseppe Verdi’s Dies Irae from “Requiem”, Wolfgang Amadeus Mozart’s Dies Irae and Lacrimosa from “Requiem”, Andrew Lloyd Weber’s Pie Jesu from “Requiem”, and Clint Mansell’s “Requiem for a Tower”.

  • Midlothian Marching Showcase – 4th Place in Finals
  • Desoto Classic Marching Contest – 6th Place in Finals
  • Region 21 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Area C UIL Marching Contest – 10th Place (Finalist)

All-Region Jazz Band Members – Aaron Cromartie, Grant Ewing, Emmanuel Flores, Valencia Hartfield, Ben Kersh, Kevin Kwaku, Brandon Machristie, Forrest Morgan, Connor Newsom, Seth Oldham

All-Region Orchestra Member – Kevin Kwaku

9th Grade All-Region Band Members –  Kyle Bennett, Elliott Bethel, Noel Burton, Garrat Carson, Sam Cook, Brian Cousineau, Ben Jordan, Olivia Lange, Ryan Mutchler, Seth Oldham, Jade Palmer, Andre Pham, Joe Smiley, Aaron Stone, Daniel Young

HS All-Region Band Members – Elliott Bethel, Sarah Bogue*, Sam Bruckwicki, Jennifer Bryant*, Richard Bryant, Cameron Cain*, Erin Caldwell*, Elizabeth Chellette, Megan Collum, Sam Cook, Wyatt Cook, Brianna Cooper, Brian Cousineau*, Lathan Craft, Jonathan Dempsey*, Will Dunklin*, Chelsea Elston*, Grant Ewing*, Travis Farmer, Emmanuel Flores*, Jared Garen, Whalen Garza, Kimberly Gaspard, Favian Giraldo*, Fernie Guzman*, Jerrica Hall, Valencia Hartfield*, Amie Hinojosa, Hannah Horrick*, Jackson Hukill, Leah Johnson*, Sarah Jones, Ben Jordan, Ben Kersh*, Kevin Kwaku*, Nathan Leary*, Aliehs Lee, Brandon Machristie*, Kelsea Manning*, Megan McDaniel*, Kaci Moore*, Denis Moreira, Forrest Morgan*, Erin Murphy, Connor Newsom*, Alex Oates*, Brittany Olivas, Hunter Page*, Sarah Proffer, Nancy Saucedo, Chloe Scott*, Erika Skeele*, Anna Stodola, Travis Tankersley*, Roderick Taylor*, Pete Valdez*, Antonio Valtierra*, Jeremy Vanbuskirk, Kara Wang, Elena Ybarra*, Jay Ybarra*

*Indicates Certification for Area

All-State Band Member – Kevin Kwaku

Wind Ensemble – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Symphonic Band – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Concert Band – 2,2,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Director – Robert Castillo

Associate Director – Jason Noyes

Associate Director – Brent Farmer

Colorguard Instructor – Chris Falsetta

Scenesfromcity09-10ImageMarching: Repertoire “Scenes from the City” featuring the music of Frank Ticheli’s “Blue Shades”, Andrew Lloyd Webber’s Overture from “Phantom of the Opera”, Andrew Lloyd Webber’s Memory from “Cats”, Samuel Ward’s “America the Beautiful”, Aaron Copland’s “Appalachian Spring”, and Benjamin Britten’s “Young Person’s Guide to the Orchestra”.

  • DeSoto Classic Marching Contest – 15th Place in Prelims
  • Region 21 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Northwestern State University Marching Contest

All-Region Jazz Band Members – Keaton Ainsworth, Chase Castleberry, Aaron Cromartie, Ryan Escueta, Grant Ewing, Billy Groom, Valencia Hartfield, Brandon Machristie, Connor Newsom

9th Grade All-Region Band Members – Richard Bryant, Collin Chandler, Elizabeth Chellette, Wyatt Cook, Brianna Cooper, Jonathan Dempsey, Rahil Doctor, Will Dunklin, Emmanuel Flores, Timothy Johnson, Mack Jorden, Nathan Leary, Megan McDaniel, Kaiya Morris, Sarah Proffer, Andrew Smith, Anna Stodola, Jenna Thompson, Katie Waller, Kara Wang, Nathan Williams, Sam Williamson, Eryn Wilson, Jay Ybarra

All-Region Band Members – Keaton Ainsworth*, Ceci Barraza*, Sarah Bausinger*, Elliott Bethel*, Sarah Bogue*, Hannah Brookshire, Jennifer Bryant*, Cameron Cain, Erin Caldwell, Chase Castleberry*, Jordan Delk, Chelsea Elston, Grant Ewing*, Travis Farmer, Emmanuel Flores, Cody Freeman*, Jared Garen, Billy Groom, Andrea Gutierrez, Fernie Guzman, Valencia Hartfield*, Rachel Hilburn, Rachel Jones, Kevin Kelly*, Ben Kersh, Kevin Kwaku*, Nathan Leary*, Aliehs Lee, Elliott Levin*, Brandon Machristie*, Kelsea Manning*, Troy Miller*, Kaci Moore*, Forrest Morgan, Alex Oates, Logan Oliver, Hunter Page*, Jesse Rickman*, Yoanna Saucedo, Khary Sirls*, Travis Tankersley*, Alix Valdez, Antonio Valtierra*, Kinsey Wallace*, Elena Ybarra*, Jay Ybarra*

*Indicates Certification for Area

Wind Ensemble – 1,1,2 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Symphonic Band – 2,2,1 in Concert and 1,1,2 in Sight-reading

Concert Band – 1,1,2 in Concert and 2,2,2 in Sight-reading

UIL State Solo & Ensemble – Andrea Gutierrez, Ben Kersh, Kevin Kwaku, Aliehs Lee, and Kinsey Wallace received a superior rating for performance of a solo.

Director – Robert Castillo

Associate Director – Jason Noyes

Associate Director – Caroline Hand

Colorguard Instructors – Chris Falsetta & Casey Hawthorne

Sandscapes07-08ImageMarching: Repertoire “Sandscapes” featuring the music of Nikolai Rimsky-Korsakov’s “Scheherazade, and the movie “The Mummy” by Jerry Goldsmith.

  • Mabank Marching Contest – 1st Place
  • Region 21 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Area C UIL Marching Contest – 10th Place in Prelims

All-Region Orchestra Members – Keaton Ainsworth, Caleb Ketcham, Gabe Roberson

9th Grade All-Region Members – Jennifer Bryant, Cameron Cain, Erin Caldwell, Chris Cartas, Chelsea Elston, Alex Fry, Whalen Garza, Fernie Guzman, Eric Hernandez, Leah Johnson, Rachel Jones, Ben Kersh, Kevin Kwaku, Zac Lawson, Nyx Mann, Denis Moreira, Forrest Morgan, Erin Murphy, Alex Oates, Brittany Olivas, Dianna Ontiveros, Matt Rishel, Erika Skeele, Megan Thomason, Antonio Valtierra, Pete Valdez, Elena Ybarra

High School All-Region Band Members – Keaton Ainsworth*, Alex Baldwin, Ceci Barraza*, Jordanne Bausinger*, Sarah Bausinger*, Elliott Bethel, Sarah Bogue, Hannah Brookshire, Erin Caldwell, Chris Cartas, Chase Castleberry, Colleen Claphan, Kiara Clewis, Jordan Delk, Chelsea Elston, Evan Gordon*, Andrea Guiterrez, Valencia Hartfield*, Grant Hendley*, Rachel Hilburn, Kevin Kelly*, Caleb Ketcham*, Elliott Levin*, Kelsea Manning*, Kaci Moore, Logan Oliver*, Rachel Oliver*, Hunter Page, Paul Pearson*, Jack Reagan*, Jesse Rickman*, Gabe Roberson*, Yoana Saucedo*, Cortni Sikes, Khary Sirls, Adam Solomon*, Cameron Staton*, Rebecca Swanson, Travis Tankersley*, Chelsea Thompson*, Alix Valdez*, Antonio Valtierra*, Jeremy Vanbuskirk*, Kinsey Wallace*

*Indicates Certification for Area

Wind Ensemble – 1,1,1 in Concert and 2,2,1 in Sight-reading

Symphonic Band – 2,2,2 in Concert and 2,2,2 in Sight-reading

Concert Band – 2,2,2 in Concert and 2,2,2 in Sight-reading

UIL State Solo & Ensemble – Caleb Ketcham, Paul Pearson, and Gabe Roberson received superior ratings for performance of a solo.  Chase Castleberry, Kiara Clewis, Ryan Escueta, Billy Groom, Caleb Ketcham, Gabe Roberson, Michael Seigler, and Adam Solomon received superior ratings for performance of an ensemble.

Director – Robert Castillo

Associate Director – Jason Noyes

Associate Director – Caroline Hand

Colorguard Instructor – Casey Hawthorne

Batman06-07imageMarching: Repertoire “Doomsday Dances: Music For a Heroic Journey” featuring the music of Michael Daugherty’s Lex and Red Cape Tango from “Metropolis Symphony” and the movie “Batman” by Danny Elfman.

  • Tournament of Champions – 14th place in Prelims
  • Region 21 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Classic on the Lake – 7th place in Finals

All-Region Jazz Band Members – Keaton Ainsworth, Andrew Breiymayer, Matthew Buckner, Daniel Hernandez, Caleb Ketcham, Steven Lampton, Elizabeth Ortigo, Gabe Roberson, Michael Siegler, Cheyenne Spell, Cameron Staton, Patrick Thompson

9th Grade All-Region Band Members

HS All-Region Band Members

All-State Band Member – Cameron Staton

Winterguard – The Winterguard competed at the Marching Auxiliaries North East Texas Regional indoor competition and received a superior rating advancing them to the state competition.  At the state competition, the Winterguard earned a superior rating and a 4th place finish.

Wind Ensemble – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

Symphonic Band – 2,2,1 in Concert and 2,2,2 in Sight-reading

Concert Band – 2,2,2 in Concert and 2,2,3 in Sight-reading

UIL State Solo & Ensemble – Caleb Ketcham and Gabe Roberson received superior ratings for performance of a solo.  Gabe Roberson was also selected as an “Outstanding Soloist.”

Director – Robert Castillo

Associate Director – Jason Noyes

Color Guard Instructor – Casey Hawthorne